Chanel je pre mnohých z nás stelesnením nadčasového francuzského pôvabu a “Parisian chic”. Gabrielle Coco Chanel, zakľadateľka značky Chanel, bola jedným z najikonickejších módnych dizajnérov minulého storočia. Svojim prístupom kompletne zmenila štýl ženského obliekania. Chanel do sveta módy priniesla mnoho signifikantných dizajnov, ako napríklad ženské nohavice, tvídové sako či perlové náušnice. Mnoho dizajnov zostalo inšpiráciou pre aktuálne kolekcie Chanel ako aj pre mnoho iných módnych značiek.

Zdroj: harpersbazaar.com

 Coco otvorila svoj prvý butik už v roku 1910. Bol to právé butik s klobúkmi, ktorý pomohol Coco vytvoriť si reputáciu medzi známymi herečkami tejto éry. V roku 1913 začala predávať svoju prvú kolekciu špotového oblečenia z bavlny, ktorá bola predtým určená na výrobu pánskeho spodného prádla. Tento prístup bol pre módu prelomový a vytvoril priestor pre pozitívnu zmenu vo vzťahu ženy a jej tela. Už o 2 roky neskôr, v roku  

1915 otvára Coco Chanel svoj prvý 

módny dom, kde zamestnáva 300 pracovníkov a vzniká jej prvá Haute Couture kolekcia. V roku 1918 Gabrielle Chanel kúpila budovu v Paríži, kam presunula svoj módny dom. Táto budova bola nie len ateliérom a butikom, ale náchádza sa tu aj salón a dielňa. Rozloženie interiéru je zachované v budove do dnes.

V roku 1921 prvý krát uzrel svetlo sveta parfém Chanel N°5. O dva roky neskôr prichádza Chanel s prvou kolekciou make upu a v roku 1927 aj s vlastnou kolekciou kozmetiky. Ošiaľ okolo ikonického parfému narastá v roku 1952, kedy americká herečka Marilyn Monroe uviedla, že Chanel N°5 je jediné, čo nosí do postele. 

V roku 1955 priniesla Gabrielle Chanel na trh ďalší ikonický kúsok – 2.55 handbag. Táto funkčná prešívaná kabelka so zlatým ramienkom sa stala jedným z nadčasových kúskov Chanel, ktorý je súčasťou kolekcií do dnes. Rovnako ikonické je pre Chanel aj tvídové sako, ktoré prvý krát pribudlo v kolekcii práve rok po 2.55 handbag. 

Zdroj: Vogue Italia

 Chanel naďalej pokračuje s výrobou kúskov, ktoré sa neskôr stali pre značku veľmi kľúčovými ako napríklad dvojfarebné lodičky.

Po smrti Gabrielle Chanel, v roku 1983 nastupuje na pozíciu kreatívneho riaditeľa Karl Lagerfeld a zostáva tam až do svojej smrti v roku 2019. Momentálnou kreatívnou riaditeľkou Chanel je Virginie Viard. 

Parisian chic štýl Chanel je pre nás do dnes veľkou     

inšpiráciou a reprezentáciou elegancie. U nás v 

concept store nájdete niekoľko kúskov inšpirovaných práve dizajnami Coco Chanel. Ak si chcete spraviť Parížsku atmosféru aj doma, odporúčame film Coco before Chanel.